Šį straipsnį ruošiausi parašyti dar prieš paskelbiant karantiną, kuomet dar atrodė, jog jis nebus paskelbtas arba kad bus uždrausti tik „nebūtini“ žmonių susibūrimai, tarp kurių būtų šokių pamokos ir renginiai. Bet po poros dienų uždraudė visus susibūrimus ir uždarė visas mokslo įstaigas, tad šokėjams bent jau ne taip apmaudu. Dabar aktualiausias klausimas – kada karantinas bus atšauktas arba sušvelnintas, ir jeigu bus einama sušvelninimo keliu – kokios veiklos bus leistinos anksčiau, o kokios vėliau? Ir čia vėlgi gali atsirasti nuomonių, kad be „pramogų“, įskaitant šokius, galima pakentėti ilgiausiai.

Su tuo aš niekaip negaliu sutikti. Na, taip, aš asmuo suinteresuotas, tačiau turiu argumentų. Iš pirmo žvilgsnio tango yra kone baisiausias viruso platintojas – pirmiausia, dėl glaudaus apsikabinimo. Mes dar galime įsivaizduoti diskoteką, kur visi šoka atsitraukę vienas nuo kito dviejų metrų atstumu , bet tango – tai vaikščiojimas apsikabinus ir kitaip neįmanoma.. Tokioje padėtyje, iš tikrųjų, apsikeisti virusiukais labai lengva, todėl išties pavojingose epideminėse situacijose, deja deja, turime pakentėti be pamokų, praktikų ir milongų.

Tačiau serga žmonės ne tik nuo virusų (nors stebint šių dienų žiniasklaidą atrodo, jog kitų ligų pasaulyje nėra, o jeigu ir yra, tai nuo jų visiškai nebūtina gydyti nei dabar, nei ateity). Stresas, prie kurio labai prisideda ir socialinis atskyrimas – ne mažiau pavojingas ir veiksmingas ligų sukėlėjas, negu virusai. O gal tiksliau – galingas ir patikimas virusų sąjungininkas. O būtent stresas stiprinamas ir puoselėjamas tomis pačiomis priemonėmis, kuriomis kovojama su virusu – ribojant žmonių kontaktus ir aktyvų judėjimą galiausiai priverčiant piliečius susidurti su labai liūdnomis ekonominėmis perspektyvomis.

Galite paklausti: nejaugi tango – panacėja? Gal ir ne panacėja. Panacėja apskritai neegzistuoja. Tačiau paskaitykime, pvz., dr. Livijos Kohn iš Bostono universiteto, vienos žymiausių kinų medicinos žinovių Vakaruose, paprastus patarimus, kaip gerinti gyvybingumą ir stiprinti sveikatą. Tango ir kinų medicinos mylėtojai, dėmesio!

  • „Gilus kvėpavimas pilvu ir diafragmos kontrolė“. Visi žinote, kad šokame geriausiai, kai giliai kvėpuojame ir kontroliuojame diafragmą (įtraukiame pilvą). Mes tai darome pasąmoningai.
  • „Krūtinės ir priekinės kūno linijos (ženmai meridiano, CV) savimasažas“. O glaudžiame glėbyje būtent tai ir vyksta.
  • „Pagrindinių energijos centrų , ypač krūtinės centro (taškas džongšan, CV-17), stimuliavimas (baksnojimas)“. Taip ir vyksta šokant tango.

  • „Tiesi stovėsena, leidžianti tolygų energijos tekėjimą per visas kūno dalis“. Kitaip šokti tango ir neįmanoma.
  • „Sąmoningi ir atsargus judesiai kaitaliojant kūno puses, idealu – pagal melodinga muziką“. Toks įspūdis, kad tiesiog apie tango buvo rašoma!
  • „Emocinis tobulėjimas siekiant meilės ir rūpestingumo jausmų“. Jeigu viską, kas aukščiau parašyta, dar galima kažkaip tarp keturių sienų daryt, tai šis punktas reikalauja gyvo bendravimo su kitais žmonėmis – visokiais žmonėmis, o ne tik artimiausiais giminaičiais ir draugais. Taip vyksta tango bendruomenėje, kai šokyje rodomas rūpestis ir šimtaprocentinis dėmesys visiems partneriams ir partnerėms be išimties.

  • „Sveiko maisto vartojimas“. Vienintelis punktas, tiesiogiai nesusijęs su tango.
  • „Laisvų drabužių dėvėjimas“. Daugelio tango šokėjų mėgstamiausias stilius.

Aš jau neminėsiu tūkstančių tyrimų, kurie rodo, kaip socialinis atskyrimas pražudo žmogų. Tai savaime aišku, ne veltui visais amžiais ir visose civilizacijose labiausiai paplitusi bausmė – įkalinimas. Tad vienareikšmiškai galima pasakyti, jog šokių, jogos, „gym‘ų“ ir kitų „pramogų“ ilgesnis draudimas skaudžiai atsirūgs ženkliai pablogėjusia piliečių sveikata.

Nesinori užbaigti pesimistiškai. Norisi pasidžiaugti, kad Lietuva nežengė idiotiškiausiu keliu, kurio pavyzdį matome keliose kitose šalyse, kur apskritai uždrausta be „rimtos priežasties“ išeiti iš namų – tai, man manymu, yra atviras karas prieš žmogų. Lietuvoje galime, laikydamiesi būtinos distancijos, išeiti į lauką, į mišką, į parką, vaikščioti, lakstyti, o kai kurie ir maudytis. Laikykimės, judėkime, šokime, kaip galime, ir padėkime vienas kitam kuo greičiau iš šios nesąmonės išsikrapštyti.

Categories: Sveikata

Leave a Reply

Related Posts

Sveikata

Imuniteto gynėjas

(Emocijų kelionių tęsinys) Atėjus paskutiniam žiemos mėnesiui ir įžengiant į naujuosius – Metalinio Jaučio – metus pats laikas pakalbėti apie tam tikra prasme svarbiausią kūno meridianą, kuris kaip tik šiuo metu labiausiai nusilpęs. Meridianas labai Read more…

Sveikata

Emocijų kelionės

Kartą vienas iš mano Facebook draugų pasidalino straipsniu apie vokiečių gydytoją Ryke Hamerį, kurio teigimu pagrindinė vėžio priežastis – stresas. Remdamasis šiuo požiūriu jis sukūrė ir efektyvią vėžio gydymo metodiką, kurią dėl jos neįprastumo nepalankiai Read more…

Istorija

„Raktas“ apie mus

Tik pagrindinė nuotrauka neatitinka mūsų stiliaus, o mano pavardė ne Kuliničas. 🙂 Tango padeda atrasti tikrąjį save (PDF)