(Emocijų kelionių tęsinys)

Atėjus paskutiniam žiemos mėnesiui ir įžengiant į naujuosius – Metalinio Jaučio – metus pats laikas pakalbėti apie tam tikra prasme svarbiausią kūno meridianą, kuris kaip tik šiuo metu labiausiai nusilpęs. Meridianas labai keistu pavadinimu – „Trigubas degiklis“. Lietuviškoje literatūroje taip pat paplitęs dar vienas pavadinimas – Trijų kūno dalių meridianas, nes „degikliais“ kinai pavadino tris kūno ertmes: viršutinę – tiekiančia deguonies prisotintą kraują (širdis, plaučiai), vidurinę – priimančią vandenį ir maistingas medžiagas (skrandis), ir apatinę – filtruojančią kraują eliminuojant atliekas ir reabsorbuojant maistingas medžiagas (žarnynas, pūslė). Trigubo degiklio meridianas ir yra kinų medicinos požiūriu tas organas kuris koordinuoja visą minėtą veiklą.

Kaip ir visi Jang meridianai jis prasideda viršuje, „nuo dangaus“, tiksliau – nuo bevardžio piršto nago kampo (juk norėdami pasisemti energijos iš dangaus pakelsime rankas 🙂 ). Meridianas toliau keliauja galine rankos puse, maždaug per vidurį, tuomet per petį, kaklo šoną, apeina ausį ir baigiasi prie akies krašto.


Jeigu patys save (arba kitą ) apkabinsime, trigubo degiklio meridianas sudaro, tarytum, apsauginį ratą. Nekeista, kad jis siejamas ir su imunine sistema, ir nekeista, kad būtent vasario mėnesį jis nusilpsta. Anot kinų medicinos tai pirmas iš 12 pagrindinių meridianų, kuris susiformuoja žmogaus kūne – dar embriono stadijoje. Didžiajame akupunktūros ir moksos kompediume apie jį poetiškai sakoma (atsiprašau už nepoetišką vertimą): „Trigubas degiklis – tai vandens slėnio kelias, iš kurio pradeda tekėti pradinė gyvybinė energija pereidama per tris energetines būsenas ir apsilankydama penkiuose saugančiuose ir šešiuose transformuojančiuose organuose. Visapradis – toks trigubo degiklio meridiano titulas…“

Kai šis meridianas išbalansuotas, ne tik silpnėja viso organizmo imunitetas, bet sutrinka ir emocinė pusiausvyra: žmogus pasidaro apsėstas ir nervingas dėl be kokių išorinių pokyčių.

Kaip gi jį sustiprinti, kad padėtų apsiginti nuo vasario pavojų? Elementariausias būdas – patapšnoti jį per visą ilgį: plaštaką ir ranką – stipriau, kaklą, galvą, smilkinį – švelniau. Meridiane yra 23 taškai, kuriuos galima masažuoti. Kiekvienas kažkuo ypatingas. Pirmas taškas – Guan Čong, Užkardos pilies sankryža. Nepamirškime, sakoma, jog būtent per jį semiama „dangaus“ energija.


Masažuodami (arba tiesiog suspausdami) šį tašką siunčiame energiją į patį meridiano galą: darykite tai pajutę sausumą burnoje, skausmą ir įtampa liežuvyje, gerklėje, galvos skausmą, susilpnėjus akims…

Jeigu kažkas pabandys mums suduoti pagaliu, instinktyviai prisidengsime ranka ir atremsime smūgį ta vieta, kurioje yra penktasis meridiano taškas – Uai Guan, „Išorinis barjeras / išorinė užkarda“ – vienas svarbiausių apsauginių taškų, ginantis ne tik nuo pagalio.


Jį masažuojant stimuliuojama imuninė sistema, ypač esant peršalimo, gripo ir kitų panašių infekcinių susirgimų rizikai (sąrašą pratęskite patys 🙂 ). Masažuojant šį tašką nebūtina varginti kitos rankos pirštų. Kur kas efektyviau būtų atsiklupus pakišti riešą po keliu ir prispausti savo svoriu be jokios įtampos. Kita ranka prispauskite prie grindų plaštaką.


Šitaip galima pamasažuoti ir kitus meridiano taškus link alkūnės.

Net trys šio meridiano taškai turi savo pavadinimuose žodį „dangus“: TB-10 – Tjen Džing, „Dangaus šulinys“, TB-15 – Tjen Ljao, „Dangaus ertmė“, TB-16 – Tjen Jou, „Dangaus langas“. Masažuokite juos, kai fiziškai ir emociškai atrodo, jog dangus jums nepalankus. 🙂 TB-10 – susidūrus su blogiu, kad pajustumėte, jog viskas reliatyvu, TB-15 – kad mokėtumėte priimti tai, kas nuo jūsų nepriklauso, TB-16 – kai apima paranoja.

Kad rastumėte ir paspaustumėte Tjen Džing (TB-10) sulenkite ranką alkūnėje, o kitos rankos didžiuoju pirštu arba smiliumi užčiuopkite ant sulenktos rankos duobutę vos aukščiau alkūnės. Nuspauskite ją traukdami visą „spaudžiančiąją“ ranką į šoną. Nespauskite vien lenkdami pirštus – šitaip persitempsite delną ir pavargsite anksčiau negu pasieksite kokį nors poveikį.


Susirasti pačiam sau Tjen Ljao (TB-15) – tai šioks toks iššūkis, bet jeigu spausdami naudosite keturis pirštus, tai vienu iš jų tikrai pataikysite. Šis taškas yra per vidurį tarp septintojo kaklo slankstelio (labiausiai išsikišęs) ir mentės petinės ataugos. Užmeskite ranką už priešingo peties, kaip parodyta, ir spauskite žemyn pasinaudodami abiejų ranku svoriu.


Tjen Jou (TB-16) paprasčiau rasti pasukus galvą į šoną. Tada lengvai užčiuopsite tokį ilgą raumenį, einantį palei visą kaklą – tai sukamasis galvos raumuo (paveiksliuke vadinamas sternocleidomastoid). Tjen Jou yra už šio raumens tame pačiame lygyje, kaip žandikaulio kampas. Kažkokio ypatingo paspaudimo būdo pasiūlyti negaliu. Tiesiog spauskite.

Na, ir paskutinis, 23-asis šio meridiano taškas – Si Džu Kong, „Šilkinio bambuko duobelė“. Tai iš tikrųjų yra kaukolės duobelė, kurią rasite prie išorinio antakio krašto.


Masažuokite jį susidūrę su vienos pusės galvos skausmu, dantų skausmu, akių ir regėjimo problemomis. Spaudimo kryptis turėtų būti ne rankomis į veidą, o atvirkščiai – tarytum remiantis veidu į rankas.

Kaip sakoma Geltonojo imperatoriaus medicinos kanone: „Trigubas degiklis – jis tarsi pareigūnas, atveriantis kanalus. Tai vandens kelio pradžia“. Tad įleiskite šią energiją į savo organizmą ir nesirkite.

(Kai kurių dalykų niekada nesužinočiau ir niekur nerasčiau, jeigu ne Dalia Sekmokienė, https://kinu-medicina.lt/. Iliustracijos iš Claudijos Focks „Atlas of Acupuncture“ ir S. Masunagos bei W. Ohashi „Zen Shiatsu“. Citatų originalai – nuostabioje senovės kinų tekstų bazėje, https://ctext.org/.)


Leave a Reply

Related Posts

Sveikata

Anti-atskyrimas

Šį straipsnį ruošiausi parašyti dar prieš paskelbiant karantiną, kuomet dar atrodė, jog jis nebus paskelbtas arba kad bus uždrausti tik „nebūtini“ žmonių susibūrimai, tarp kurių būtų šokių pamokos ir renginiai. Bet po poros dienų uždraudė Read more…

Sveikata

Emocijų kelionės

Kartą vienas iš mano Facebook draugų pasidalino straipsniu apie vokiečių gydytoją Ryke Hamerį, kurio teigimu pagrindinė vėžio priežastis – stresas. Remdamasis šiuo požiūriu jis sukūrė ir efektyvią vėžio gydymo metodiką, kurią dėl jos neįprastumo nepalankiai Read more…

Istorija

„Raktas“ apie mus

Tik pagrindinė nuotrauka neatitinka mūsų stiliaus, o mano pavardė ne Kuliničas. 🙂 Tango padeda atrasti tikrąjį save (PDF)